Result per year

2014


2013




Njuter pensionärsliv

2012



Uppflyttningspoäng Rallylydnad Nybörjarklass

Rallylydnad
Datum/plats Resultat/placering Övrigt
20120414 /Sundsvall
99 poäng nybörjarklass
Uppflyttningspoäng


2011




Agilityteam RLH (Run Like Hell)
1 x sm pinne hopplagklass
(gällande sm2011)

=
SM Klar i lag!!
Qualifed for the Swedish championships in team agility 2011

Agilityteam Våga Vägra..
1 SM pinne Agilityklass

SMpinnar för 2012:
2 x SM pinne hoppklass
SM pinne agilityklass

Var med i hudiklaget på DM 3 plats

Agility
Datum/plats Resultat/placering Övrigt
20111106/Rättvik

disk hoppklass
15 fel agilityklass
0 fel agilitylagklass

 
20111105/Rättvik 7,01 fel 79/140 hoppklass
disk agilityklass
0 fel agilitylagklass
disk hopplagklass
 
20111002/Bollnäs 0 fel 23/76 hoppklass
5 fel 23/75 agilityklass
11,85 fel 50/78 hoppklass
0 fel 10/77 agilityklass
SM pinne agility
20111001/Bollnäs 5 fel 23/80 hoppklass
10 fel 39/79 agilityklass
0 fel 12/79 hoppklass
disk agilityklass
SM pinne hopp
20110918/Ö-vik 0 fel 6/37 hoppklass
0 fel 7/37 agilityklass
SM pinne hopp
1 placering från SM pinne Ag
20110917/Ö-vik 6,71 fel 10/37 hoppklass
0 fel 7/37 agilityklass
1 placering från SM pinne Ag
20110904/Östersund disk hoppklass
disk agilityklass
 
20110903/Östersund 15 fel 25/44 hoppklass
disk agilityklass
5 fel agilitylagklass
disk hopplagklass
 
20110820/Bollnäs
DM
0 fel hoppklass
disk agilityklass
 
20110816/Söderhamn
Cup deltävling 3
5 fel agilityklass svårklass (1)
disk agilityklass svårklass (2)
2 plats i svåra klassen
= 9poäng
20110727/Bollnäs 0 fel agilitylagklass
0 fel agilitylagklass
disk agilitylagklass
SM pinne agilitylag
20110720/Bollnäs 5 fel hopplagklass
0 fel hopplagklass
10 fel hopplagklass
 
20110707/Skutskär 5 fel hopplagklass
5 fel agilitylagklass

 
20110705/Söderhamn
Cup deltävling 1
agilityklass svårklass (1)
agilityklass svårklass (2)
Sprang med Trond
9 plats i svåra klassen
= 2 poäng
20110618-19/SM 2011 15 fel agilitylagklass
0 fel hopplagklass
disk hopp och agility ind
 
20110529 /Härnösand 0 fel hopplagklass
 
20110528 /Härnösand disk agilitylagklass
 
Inoff
110514/Hudiksvall
(naturbruk Ljusdal)
0 fel Vinst/14 agilityklass
0 fel 3/15 hoppklass A
0 fel 2/15 hoppklass B
 
110416/Kristianstad
0 fel hopplagklass (tävlad av Linda)
5 fel hoppklagklass (tävlad av Linda)
SM lagpinne hopp

Elitspår
Datum/plats Resultat/placering Övrigt
20110813/Ljusdal
Bryter
 

Freestyle
Datum/plats Resultat/placering Övrigt
20110924 /Bollnäs
21,10 poäng Freestyleklass 1
22,30 poäng Freestyle klass 1
 


2010




1 x sm pinne hoppklass 3 (gällande sm2010)

8 x 0 fel hoppklass 3
2 x 0 fel agilityklass 3

5 x sm pinne hoppklass 3 (gällande sm2011)
4 x sm pinne agilityklass 3 (gällande sm2011)
=
SM Klar!!
Qualifed for the Swedish championships 2011


Agilityteam RLH (Run Like Hell)
2 x sm pinne agilitylagklass (gällande sm2011)
1 x sm pinne hopplagklass
(gällande sm2011)


Kvalad till Folksam Cup final
Qualifed for the Swedish folksam cup finale in agility

Deltagit på SM 2010 med lag Gå're så Gå're
Varga 10 fel agilityklass, och 0 fel hoppklass

Competed in the Swedish championships 2010 with agilityteam Gå're så Gå're
Varga had 10 faults in agilityclass and 0 faults in jumpclass


Agility
Datum/plats Resultat/placering Övrigt
100912/Hudiksvall
5 fel / hoppklass (Tävlad av Stina)
100911/Hudiksvall
0 fel 7/59 hoppklass (Tävlad av Stina)
SM pinne hopp
100905/Östersund

0 fel 3/45 agilityklass (Tävlad av Stina)
Disk hoppklass (Tävlad av Stina)

SM pinne agility

100904/Östersund
0 fel 4/47 agilityklass (Tävlad av Stina)
Disk hoppklass (Tävlad av Stina)

SM pinne agility

100815/Bollnäs
disk hoppklass (tävlad av Birgitta)
5 fel 18/58 agilityklass (tävlad av Ida)
10fel hopplagklass
Balansens uppfart
100814/Bollnäs
6 fel 8/70 hoppklass 3 (tävlad av Birgitta)
agilityklass (tävlad av Birgitta)
disk hopplagklass
SM pinne hopp
100728/Knivsta
Disk agilityklass
0 fel 4/53 hoppklass
SM pinne hopp
100724/Bergslagsveckan
Disk agilityklass (tävlad av Bjarne)
startar ej hoppklass
Varga dålig i magen
100723/Bergslagsveckan
15 fel 58/120 agilityklass
5 fel 51/134 hoppklass

100722/Bergslagsveckan
Disk agilityklass
Disk hoppklass
20100717/Bollnäs
Agility DM
10 fel agilityklass
0 fel hoppklass
5 plats DM
100714/Bollnäs
5 fel 4/12 med RLH
 
100704/Härnösand
5 fel 14/58 agilityklass 3 (Tävlad av Carina)
0 fel hoppklass 3 (Tävlad av Carina)
 
100703/Härnösand

0 fel 3/56 agilityklass 3 (Tävlad av Carina)
Disk hoppklass 3 (Tävlad av Carina)

SM pinne agility
100702/Härnösand

Disk agilityklass 3 (Tävlad av Carina)
Disk hoppklass 3 (Tävlad av Carina)

100619-20/SM Karlstad
Gå're så Gå're
Varga 10 fel agilityklass och 0 fel hoppklass.
Laget diskat
Varga gick jättebra!
100606/Solna
RLH vinst/18 agilitylagklass
RLH 2/19 hopplagklass
(Varga ej med)
SM lagpinne agility
SM lagpinne hopp
100523/Avesta
0 fel 10/64 agilityklass 3
0 fel 15/71 hoppklass 3
SM pinne agility
100523/Avesta
Disk agilityklass 3
 
100516/Knivsta
Disk agilityklass 3
10 fel 40/83 hoppklass 3
Disk hoppklass 3
Disk hoppklagklass (tävlad av Carro)
100515/Knivsta
Disk agilityklass 3 (tävlad av Carro)
Disk agilityklass 3 (tävlad av Carro)
0 fel 11/94 hoppklass 3 (tävlad av Bjarne)
0 fel agilitylagklass 2/22 (tävlad av Carro)
SM pinne hopp
SM pinne agilitylagklass
100509/Gävle
Disk agilityklass 3
0 fel 9/59 hoppklass 3
SM pinne hopp
100508/Gävle
10 fel 12/55 agilityklass 3
0 fel 11/61 hoppklass 3
100424/Bollnäs
Folksam Cup kvaltävling
0 fel 4 plats Agilityklass
0 fel Hoppklass
Totalt 3 plats och kvalad!
0 fel vinst skojsklass

Duktig tjej,
Tävlad av Carro
100328/Nordmaling
Disk hopp 3 A
Disk hopp 3 B
hopp 3A Johans rygg pajade under loppet
hopp 3B Flickade in i tunnel, tävlad av Carro
100327/Nordmaling
Disk agility 3A
Disk agility 3B
Missuppfattning vid tunnel under Ahinder,
tävlad av Johan
100321/Fagersta
Länskampen Inoff
0 fel hopp 3/21
10 fel ag 14/21
Två vägran agilityklass.
Tävlad av Johan
100314/Rättvik
0 fel hopp3 18/87
disk ag3 (frivillig)
Uppfartsfel balansen, tar om.
Tävlad av Carro
100313/Rättvik
disk hopp3
disk ag3
Hoppklassen tävlad av Ida. Agilityklassen av Carro
100106/Husdjursmässan Kista
0 fel hopp3 20/70
disk ag3
Tävlad av Ida
100105/Husdjursmässan Kista
0 fel hopp3a 11/68
disk hopp 3b
SMpinne hopp
Tävlad av både Carro och Johan

Bruks
Datum/plats Resultat/placering Övrigt
100711/Järvsö
Elitspår bryter
 
100613/Timrå
Elitspår, bryter (Jenny S tävlade)
 
100522/Skutskär
Elitspår, fullt på spårupptag, 6 pinnar inget slut..
Ej godk.
100501/Bollnäs
Hälsingeklövern inoff brukslydnad Elitklass
4plats av 14, 442,5poäng
Vinst med Hudiklaget
0 på framåtsändandet


2009




CERT i spår = SUCH
Svensk utställningschampion

DM mästare i spår



16 plats AgilitySM
2009

7 SM pinnar hoppklass 3
3 SM pinnar agilityklass 3


Tävlar med agilitylag Gå're så Gå're, kvalade till SM 2010!

Agility
Datum/plats Resultat/placering SMpinne
091212/Stockholm
5 fel 17/107 Agilityklass3
disk Hoppklass3
Ja agkl nr3
091003/Bollnäs
disk Agilityklass3
0 fel 7/45 Hoppklass3
Ja hopp nr7
090927/Solna
10 fel 18/61 Agilityklass3
disk Hoppklass3
Nej
090926/Solna
disk Agilityklass3
0 fel 5/71 Hoppklass3
Ja hopp nr6
090920/Örnsköldsvik
10fel 13/21 Agilityklass3 (Tävlad av Ida)
28,41 fel 12/21 Hoppklass3 (Tävlad av Ida)
Nej
090919/Örnsköldsvik
disk Agilityklass3
15,15 fel 11/23 Hoppklass3
Nej
090823/Hudiksvall
disk Agilityklass3 (Tävlad av Ida)
disk Hoppklass3 (Tävlad av Ida)
Nej
090822/Hudiksvall
5 fel 11/31 Agilityklass3
0 fel 5/34 Hoppklass3
Ja hopp nr5
090816/Frövi
5 fel 19/60 Agilityklass3
0 fel 6/75 Hoppklass3
Ja hopp nr4
090815/Frövi

disk Agilityklass3
disk Hoppklass3

Nej
090809/Gagnef Floda
5 fel 14/50 Agilityklass3
disk Hoppklass3
Nej
090808/Gagnef Floda
0 fel 6/48 Agilityklass3
5 fel 30/56 Hoppklass3
Ja agkl nr2
090729/Knivsta
disk Agilityklass3
disk Hoppklass3
Nej
090726/Västernorrland
disk Agilityklass3
0 fel 9/67 Hoppklass3 (Tävlad av Birgitta)
Ja hopp nr3
090725/Västernorrland
6,92 fel 24/57 Agilityklass3 (tävlad av Stina)
0 fel 15/65 Hoppklass3 (tävlad av Stina)
Nej
090724/Västernorrland
0 fel 5/54 Agilityklass3
0 fel 6/62 Hoppklass3
Ja agkl nr1 hopp nr2
090723/Västernorrland
disk Agilityklass3 (tävlad av Stina)
0 fel 7/58 Hoppklass3 (tävlad av Stina)
Ja hopp nr1
090718/Bollnäs
5 fel 8/24 Agilityklass3
5 fel 8/28 Hoppklass3
Nej
090705/Skutskär
0 fel 15/93 Agilityklass3
disk Hoppklass3
Nej
090704/Skutskär
disk Agilityklass3
disk Hoppklass3
Nej
090703/Skutskär
5,86 fel 25/94 Agilityklass3
0 fel 21/102 Hoppklass3
Nej
090702/Skutskär
disk Agilityklass3
disk Hoppklass3
Nej
090607/Nordmaling
disk Agilityklass3
5 fel Hoppklass3
Nej
090606/Nordmaling
disk Agilityklass3
disk Hoppklass3
Nej
090524/Knivsta
5 fel 20/64 Agilityklass3
0 fel 16/68 Hoppklass3
Nej
090523/Knivsta
0 fel 11/59 Agilityklass3
disk Hoppklass3
Nej


2008




2x CERT & 1 x CACIB på utställning

GK Elitspår

Kval till AgilitySM 2008;
2 (=8) SM pinnar/nollor hoppklass
1 (= 6) SM pinnar/nollor agilityklass

3 plats Folksam Cup med lag NonStop

SM GULD 2008 med lag Non Stop
Winner swedish championship in team agility 2008


22 plats individuellt

Kval till SM 2009;
9 SM nollor agilityklass

6 SM nollor hoppklass

= Kvalad ind till SM 2009

Qualifed for the swedish championship in agility 2009


Erbjuden att delta i Exclusive agility series 2009

3 Plats KM HBHK i Agility

Går med i lag Glada Hudik
Lagets kval till SM 2009:
2 SM pinne hoppklass
2 SM pinne agilityklass
=
Glada Hudik kvalade till SM 2009

Qualifed for the swedish championship in teamagility 2009


Freestyledebuterat med 66,83 poäng



2007




2 Cert hoppklass = SAG(hopp)CH
Swedish agilityjumpchampion

3 Cert agilityklass = SAGCH
Swedish agilitychampion


1 Sm pinne hoppklass(för Sm 2007=3 Sm pinnar)
1 Sm pinne agilityklass(för Sm 2007= 2 Sm pinnar)

Kvalat till agility SM med lag Non Stop 2007
Debuterat i SM sammanhang

SM Silver 2007 med lag Non Stop
Silver on the swedish championship in team agility


Vinnare höjdhopp, 1.40meter, Hundens dag Hudiksvall

Tävlat elitklass spår

Kval till SM 2008;
6 SM pinnar/nollor hoppklass
5 SM pinnar/nollor agilityklass

Kvalad till SM 2008
Qualifed for the swedish championship in agility2008


4 SM pinnar agilityklass, 3 SM pinnar hoppklass med lag Non Stop (för 2008)

Kvalat med lag Non Stop till Folksam cup

Nonstop kvalade till SM 2008
Agilityteam Non Stop qualifed for the swedish championship in agility2008



2006




1 pris elitlydnad
5 plats i elitlydnaden på USM
1 price obedience elite

4 plats på USM ag3
1 x Noll fel agilityklass 3
1 SM pinne agilityklass(för Sm 2007)
2 SM pinnar i hoppklass(för Sm 2007)
CERT och vinst hoppklass 3

Tränat agility för Timo Virtanen


2005




Agilitykurshelg för Annika Aller med Maud Westfal som förare
1 pinne hoppklass 2 = uppflyttning till klass 3
Moved up to class 3 in jumpagility

3 pinnar agilityklass 2 = uppflyttning till klass 3
Moved up to class 3 in agility

Finalvinnare agility Gålsjö

Puppylitter H on autumn



2004





Agilitykurshelg för Annika Aller

Uppflyttad högre klass spår
Certpoäng elitklass spår
Moved up to highest level tracking and certificate points in highest level tracking

Gk Korningens mentaldel 174p +
Gk exteriördel korning = KORAD
Passed mentaltest and gunshot

2 pinnar hoppklass 2
KM-vinnare agility hudiksvalls brukshundklubb

Puppylitter E on autumn



2003




Puppylitter Z on spring

1 pris lydnadsklass elit = SLCH
Swedish obedience champion


2 pinnar agilityklass 1 = uppflyttad
Moved up to class 2 in agility
2 pinnar hoppklass 1 = uppflyttad
Moved up to class 2 in agility

Årets agilityhund Hudiksvalls brukshundklubb
Agilitydog of the year in Hudiksvall

Puppelitter A on autumn



2002




Hips A

Uppflyttad apellsök
Moved up to 2 level tracking

Vinnare hälsingeklövern
gf MH gk skott (1)
Passed mental and gunshot

2*1 pris lydnadsklass 2
(Pris för bästa lydnadshund den helgeni Sundsvall)
1 price obedience class 2

1 pris lydnadsklass 3
1 price obedience class 3

1 pinne hoppklass 1
1 pinne agilityklass 1

2*1 pris lydnadsklass elit
1 price obedience elite
DM 2:a i lydnad
Vinnare söderhamns vandringspris i lydnad

Uppflyttad lägre klass spår
moved up to 3 level tracking

Utställning 2:a bruksklass



2001





Utställning juniorklass 1 med HP
Show 1 price

1 pris Lydnadsklass 1

1 price obedience class 1

Helgkurs i lydnad för Åsa Löfberg och Sigge Friis
Helgkurs i agility för Anita Axelsson


2000




Born 18 november